Päivitä ja huolla ENERVENT Salla- tai Salla Compact -ilmanvaihtokoneesi (mallit eAir E, eWind E) laadukkailla suodattimilla, jotka takaavat puhtaan sisäilman, hiljaisen käynnin ja optimaalisen energiankulutuksen. Tästä kategoriasta löydät:
Kaikki suodatinsarjat on mitoitettu ja suunniteltu sopimaan ENERVENT Salla- ja Salla Compact -ilmanvaihtokoneisiin.
Useimmille käyttäjille suositeltu kokoonpano on:
F7 + M5 -yhdistelmä tarjoaa erinomaisen tasapainon sisäilman laadun, painehäviön ja energiankulutuksen välillä. F7 tuloilmassa poistaa hienopölyä, siitepölyä ja monia allergeeneja, kun taas M5 poistoilmassa suojaa lämmönsiirrintä ja puhallinta.
Tämän suositellun F7 + M5 -ratkaisun voi valita sekä korkealaatuisena vaihtoehtoisena sarjana että alkuperäisenä ENERVENT-sarjana.
Vaihtoehtoinen F7 + M5 -suodatinsarjamme ENERVENT Salla- ja Salla Compact -laitteille on laadukas korvaaja alkuperäisille suodattimille, valmistettu oikeilla mitoilla ja suodatinluokilla.
Tilaa vaihtoehtoinen F7 + M5 -suodatinsarja täältä: ENERVENT Salla F7 + M5 vaihtoehtoinen suodatinsarja.
Alkuperäinen ENERVENT Salla -suodatinsarja (Art. 471 010 944) käyttää samaa suositeltua yhdistelmää F7 (tuloilma) + M5 (poistoilma) ja on täysin yhteensopiva myös Salla Compact -mallin kanssa.
Tilaa alkuperäinen Salla F7 + M5 -suodatinsarja täältä: Alkuperäinen ENERVENT Salla F7 + M5 -suodatinsarja (Art. 471 010 944).
Jos haluat vähentää tuloilmassa esiintyviä hajuja ja haihtuvia orgaanisia yhdisteitä (VOC), suosittelemme käyttämään aktiivihiilisuodattimia tuloilmapuolella. Aktiivihiilisuodattimet ovat erityisen hyödyllisiä alueilla, joihin vaikuttavat vilkas liikenne, ravintolat, teollisuusalueet tai voimakkaat paikalliset hajulähteet.
Vaihtoehtoinen F7-aktiivihiilisuodatin ENERVENT Salla- ja Salla Compact -laitteille yhdistää hienopölyn suodatuksen ja aktiivihiilen tarjoaman hajujen/VOC-yhdisteiden sitomisen.
Tilaa vaihtoehtoinen F7-aktiivihiilisuodatin täältä: ENERVENT Salla F7 aktiivihiilisuodattimet (tuloilma).
Alkuperäinen ENERVENT Salla -aktiivihiilisuodatinsarja (Art. 471 011 114) on suunniteltu vähentämään hajuja ja VOC-yhdisteitä samalla, kun se säilyttää oikean ilmavirran ja laitteen toimintaparametrit. Sarja on täysin yhteensopiva sekä Salla- että Salla Compact -mallien kanssa.
Tilaa alkuperäinen Salla aktiivihiilisuodatinsarja täältä: Alkuperäinen ENERVENT Salla aktiivihiilisuodatinsarja (Art. 471 011 114).
Normaaliolosuhteissa suodattimet tulisi vaihtaa 6–12 kuukauden välein. Pölyisillä tai voimakkaasti saastuneilla alueilla sekä lemmikkitalouksissa tai allergioiden yhteydessä suodattimet kannattaa tarkistaa ja tarvittaessa vaihtaa useammin. Visuaalinen tarkistus 3–4 kuukauden välein on suositeltavaa.
Kyllä, kunhan vaihtoehtoiset suodattimet ovat laadukkaita, oikean kokoisia ja oikeaa suodatinluokkaa (F7 / M5). Vaihtoehtoiset Salla / Salla Compact -suodattimemme on suunniteltu alkuperäisten tarkaksi korvaajaksi ja ne vastaavat niiden suodatuskykyä tai ylittävät sen.
F7-luokan suodattimet (ePM1) suodattavat erittäin pienet hiukkaset, kuten hienopölyn, savun ja monet allergeenit. F7:n käyttö tuloilmassa parantaa merkittävästi sisäilman laatua, erityisesti allergikoille sekä kaupunki- tai vilkasliikenteisillä alueilla.
Valitse aktiivihiilisuodatin, jos huomaat:
Tuloilman aktiivihiilisuodatin auttaa vähentämään tällaisia hajuja ja VOC-yhdisteitä ja parantaa sisäilman viihtyvyyttä.
Kyllä. Tukkeutuneet ja voimakkaasti likaantuneet suodattimet aiheuttavat suuremman painehäviön, jolloin puhaltimien on tehtävä enemmän työtä ja ne kuluttavat enemmän sähköä. Ajallaan tehty suodattimien vaihto pitää ENERVENT Salla- ja Salla Compact -laitteet tehokkaina, hiljaisina ja luotettavina sekä varmistaa hyvän sisäilman laadun.